Artykuły

Badanie próbek księżycowych (1971)
Jak dotychczas, największe bogactwo drobiazgowych informacji dały szczegółowe badania mineralogiczne próbek gruntu księżycowego uzyskanych przez wyprawę Apollo 11. Niestety jednak jak narazie nie idzie za tym w parze sformułowanie jakichś jednoznacznych i pewnych poglądów na temat całościowego potraktowania problemu genezy powstania i rozwoju powierzchni Księżyca. Z tego powodu w niniejszym artykule możliwe więc byłoby tylko podanie setek słabo wiążących się ze sobą drobnych szczegółów co nie wydawało się celowe.

Łupy Apollo
Najważniejszy wkład misji Apollo w rozwoju nauki to 382 kg skał przywiezionych z Księżyca, będących bezcennym skarbem dla naukowców.

Historia narodzin Księżyca
Powstanie Księżyca około 4,5 mld lat temu w wyniku zderzenia proto-Ziemi z inną protoplanetą.

Zjawiska przelotne na Księżycu
Czy na Księżycu zachodzą jakieś zmiany? 25 lipca 1178 roku pięciu mnichów obserwowało efektownie wyglądający cienki sierp młodego Księżyca kiedy nagle zauważyli "strumień płomieni, rozżarzonych węgli i iskier".

Odtajniono dokumenty nt. radzieckiej misji na Księżycu
Czterdzieści pięć lat temu sonda kosmiczna Łuna 21 z łazikiem Łunochod 2 wylądowała na naturalnym satelicie Ziemi. Na początku 2018 roku holding "Rosyjskie Systemy Kosmiczne" po raz pierwszy opublikował odtajniony raport na temat funkcjonowania sondy i problemów na pokładzie do przerwania łączności.

Upadek meteorytu na powierzchnię Księżyca podczas zaćmienia Księżyca
Obserwatorzy obserwujący całkowite zaćmienie Księżyca w styczniu 2019 roku zobaczyli rzadkie wydarzenie, krótkotrwały błysk, gdy meteoryt uderzył w powierzchnię Księżyca.

Zmiany na powierzchni Księżyca wywołane cząsteczkami wiatru słonecznego
Obserwacje z misji Artemis wykryły zmiany na powierzchni Księżyca spowodowane wzmożoną obecnością cząstek wiatru słonecznego złapanego przez linie pola magnetycznego.

Aktywność wulkaniczna w rejonie krateru Alfons
Badania powierzchni Księżyca pozwoliły wysunąć naukowcom wniosek, że wulkaniczna aktywność srebrnego globu trwała w okresie od 3,5 miliarda lat do 1 miliarda lat temu. Jej efekty widzimy np. w postaci ciemnych obszarów na powierzchni Księżyca (zwanych "morzami"), kanałów lawowych czy kopół.

Wielki głaz na szczycie centralnego wzniesienia krateru Tycho
Jaskinie księżycowe jako tymczasowe schronienia dla astronautów
Modelowanie wypukłości księżycowej