Artykuły

Powrót w czasie
Najstarsze galaktyki nie przypominały dzisiejszych obiektów. Były znacznie bardziej jednorodne niż te, które obecnie nas otaczają, a tworzył je głównie gaz wodorowy. Z upływem czasu znajdujące się w nich gwiazdy przekształcały wodór w cięższe pierwiastki, a gdy umierały w wybuchach supernowych, atomy tych pierwiastków były rozrzucane po całych galaktykach.

Czy ciemna materia istnieje?
Gwiazdy wciąż mają swoje sekrety. Wiemy, dlaczego świecą i czemu migoczą, ale wciąż nie wiemy, dlaczego poruszają się tak, jak się poruszają. Problem ten dręczy nas od prawie 100 lat. W latach 30. szwajcarski astronom Fritz Zwicky zauważył, że niektóre galaktyki w liczącej około 1000 obiektów gromadzie krążą zaskakująco szybko wokół wspólnego środka masy. Nawet jeśli przyjąć górne szacunki na masy poszczególnych galaktyk, ich suma nie wystarczała, aby wyjaśnić ten ruch. Zwicky pozbył się tego kłopotu, zakładając istnienie nowego rodzaju materii: "ciemnej materii".

Wszechświat w powiększeniu
Dawno, dawno temu atomy tworzące obecnie twoje ciało były rozrzucone na obszarze bilionów kilometrów w zasadniczo pustej przestrzeni. Przed miliardami lat nie było jeszcze żadnej sugestii, że kiedyś powstaną z nich twoje oczy, skóra, włosy czy kości, a także 86 mld neuronów twojego mózgu.

Mapy Wszechświata
Jeszcze w latach siedemdziesiątych kosmologia była dziedziną pełną spekulacji, a jej baza obserwacyjna wyglądała nader skromnie.

Sagittarius A* - czarna dziura w Drodze Mlecznej
Sagittarius A* (w skrócie Sgr A*) – obiekt astronomiczny, który jest jasnym i bardzo zwartym źródłem radiowym w centrum Drogi Mlecznej, częścią większej struktury astronomicznej (Sagittarius A).

Galaktyki
Galaktyki, skupiska gwiazd oraz materii znajdującej się między nimi, o rozmaitych rozmiarach (poczynając od kilkuset parseków do ponad 100 kiloparseków), oddzielone od siebie średnio o kilkanaście (kilka do kilkudziesięciu) swoich średnic.

Co to jest wielkość gwiazdowa?
Gdy w noc bezksiężycową, zdala od świateł miejskich, podziwiać będziemy piękno nieba gwiaździstego, uderzy nas przede wszystkim ogrom liczebności gwiazd i różnorodność ich blasku.

Sonda New Horizons pobiła rekord
Do tej pory rekord odległości należał do sondy Voyager 1, która 14 lutego 1990 roku wykonała serię 60 zdjęć obejmujących rejon układu słonecznego.

Samotne planety
Według oficjalnej definicji Working Group on Extrasolar Planets (WGESP), planeta to "obiekt o masie poniżej minimalnej masy, wymaganej do rozpoczęcia reakcji termojądrowej, który orbituje wokół gwiazdy".

Przyszłość Wszechświata - wykład prof. Krzysztofa Meissnera
Profesor Krzysztof Meissner wygłosił na Uniwersytecie Warszawskim wykład pt. "Przyszłość Wszechświata".

Kosmologia wczoraj i dziś. Dyskusja z udziałem Michała Hellera i Marka Demiańskiego
Kosmologia wczoraj i dziś - dyskusja z udziałem Michała Hellera i Marka Demiańskiego.

Protogromada galaktyk SPT2349-56
Astronomom udało się odkryć ciasną protogromadę 14 galaktyk znajdującą się w odległości około 12,4 miliarda lat świetlnych, a więc posiadającą wiek zaledwie 1,4 mld lat.