Artykuły

Pełna mapa Tytana
Pod wieloma względami najbardziej podobnym do Ziemi globem w całym Układzie Słonecznym jest największy księżyc Saturna, Tytan. Astronomowie z NASA JPL i Uniwersytetu Stanowej w Arizonie wykorzystali właśnie dane zbierane przez wiele lat przez sondę Cassini do wykonania jego pierwszej, pełnej mapy. Wygląda ona niczym dokładne mapy satelitarne Ziemi.

Ida i Daktyl
Planetoida Ida, średniej wielkości obiekt krążąca w głównym pasie planetoid, została odkryta 29 września 1884 roku w Obserwatorium Uniwersyteckim w Wiedniu przez Johanna Palisę. Jej nazwa pochodzi od Idy, nimfy kreteńskiej z mitologii greckiej, która miała wychowywać małego Zeusa.

Pochodzenie pyłu na Marsie
Burze pyłowe na Marsie są największymi zjawiskami atmosferycznymi obserwowanymi na tej planecie.

Pochodzenie układu Ziemia - Księżyc
Ziemia, relatywnie rnała planeta, okrążana jest przez jeden z największych księżyców Układu Słonecznego. Relacja ta - rozmiar obydwu ciał do odległości między nimi - czyni układ Ziemia - Księżyc wyjątkowym w skali całego Systemu

Wyrzuty materii z planetoidy Bennu
Sonda kosmiczna OSIRIS-REX została wysłana 8 września 2016 roku przez NASA w celu zbadania planetoidy Bennu należącej do grupy Apolla.

Sonda New Horizons pobiła rekord (2019.10.01)
Do tej pory rekord odległości należał do sondy Voyager 1, która 14 lutego 1990 roku wykonała serię 60 zdjęć obejmujących rejon układu słonecznego.

Historia odkrycia księżyców Marsa
Zadziwiająca jest historia odkrycia księżyców Marsa. Po raz pierwszy dostrzegł je w sierpniu 1877 roku astronom amerykański Asaph Hali. Nie było to bynajmniej przypadkowe odkrycie. Próbował je zaobserwować William Herschel, odkrywca Urana.

Bladoniebieska kropka
Zdjęcie planety Ziemia wykonane 14 lutego 1990 roku przez sondę Voyager 1, na kilka minut przed celowym wyłączeniem kamer sondy w celu oszczędzania energii, zapisało się w historii badań kosmosu pod nazwą Bladoniebieskiej kropki (ang. Pale Blue Dot).

Najdalsze planety układu słonecznego
Układ Słoneczny jest, wyrażając się obrazowo, dość regularny. Planety krążą wokół gwiazdy po eliptycznych orbitach, w ognisku których znajduje się właśnie Słońce.

Planeta karłowata Ceres
Ceres jest planetą karłowatą krążącą wewnątrz pasa planetoid pomiędzy orbitami Marsa i Jowisza i jest największym z ciał krążących wewnątrz tego pasa.

Pluton widziany z New Horizons
Po raz pierwszy NASA wyraziła poważne zainteresowanie wysłaniem misji do Plutona w 1999 roku. Zaproszono wówczas zespoły naukowców z całego kraju, aby przedstawiły projekty aparatury, która miałaby się znaleźć na pokładzie statku kosmicznego Pluto Kuiper Express (PKE).

Podróż łazika Curiosity po powierzchni Marsa
Ściana wodoru na krawędzi Układu Słonecznego?
Naukowcy w artykule opisanym w "Geophysical Research Letters" przekonują, że sonda New Horizons mogła uchwycić fragment "tajmenicznej ściany wodoru znajdującego się na krawędzi" naszego Układu Słonecznego.

Systemy burzowe na Neptunie
W 1989 roku sonda Voyager 2 przemknęła w rejonie planety Neptun. Wówczas to odkryte zostały dwa potężne huragany na jej powierzchni, które nazwano Wielką Ciemną Plamą i Ciemną Plamą nr 2.