Teleskopy Meade serii LX85

Teleskopy amerykańskiej firmy Meade serii LX85 zostały zaprojektowane zarówno do obserwacji obiektów głebokiego nieba (mgławice, gromady, galaktyki) jak i do astrofotografii. Montaż paralaktyczny LX85 wyposażony został w serwomotory bazujące na technologii Meade Smart Drive, dzięki której śledzi on obrót nieba i utrzymuje teleskop na wybranym obiekcie podczas długich ekspozycji. LX85 jest jednocześnie bardzo lekki, co sprawia, że idealnie nadaje się do zastosowań mobilnych w ogrodzie lub na miejscówce obserwacyjnej w terenie. Sterownik AudioStar pomaga podczas prawidłowego wyrównania teleskopu i automatycznie trafia w wybrany obiekt obserwacji. Dokładność wycelowania w obiekt wynosi 5 minut kątowych. Baza danych sterownika AudioStar zawiera pozycje 30000 obiektów astronomicznych.

Teleskop LX85 ACF 8 Zdjęcie 1. Teleskop LX85 ACF 8" marki Meade.

Teleskop LX85 6 Zdjęcie 2. Teleskop LX85 6" Maksutov-Cassegrain marki Meade.

W sprzadaży dostępna jest cała gama przyrządów optycznych serii LX85, poczynając od astrografów dedykowanych czystej astrofotografii, teleskopów Newtona, Maksutowa z myślą o specjalistach księżycowo-planetarnych, po zestaw teleskopów wyposażonych w przednią płytę korekcyjną wykonaną w technologi Active Coma-Free (ACF). Największy z nich wyposażony jest w lustro o średnicy 203 mm.

Porównanie jakości obrazów gwiazd w teleskopie typu Schmidt-Cassegrain i Advanced Coma-Free Zdjęcie 3. Porównanie jakości obrazów gwiazd w teleskopie typu Schmidt-Cassegrain i Advanced Coma-Free o średnicy lustra 12".

Konstrukcja optyczna ACF tłumi typowe błędy odwzorowania wszystkich zwierciadlanych systemów optycznych. Dzięki technologi ACF gwiazdy są idealnie punktowe także przy krawędziach pola obrazu, nie pokazując żadnych zniekształceń podłużnych, które upodabniają je do komet. Pole obrazu jest bardziej płaskie niż w przypadku klasycznych teleskopów Schmidt-Cassegrain. Optyka ACF pokazuje swoje mocne strony szczególnie w zastosowaniach astrofotograficznych.
Wysystkie teleskopy posiadają powłoki typu Ultra-High Transmission (UHTC). Są to wielowarstwowe powłokami antyodblaskowe znajdujące się na przedniej płycie korekcyjnej. Zapewniają one do 15% wyższą transmisję światła. Efekt: jaśniejsze gromady gwiazd, drobniejsze szczegóły obiektów mgławicowych i więcej detali powierzchni na tarczach planet.

Testom poddany został model LX85 ACF 8" składający się z montażu paralaktycznego LX85 i tuby optycznej wykonanej w technlogii ACF o średnicy lustra wynoszącej 8 cali (203 mm).

Parametry tubusu Wartość
Konstrukcja Active Coma-Free (ACF)-Cassegrain
Apertura 203 mm
Ogniskowa 2032 mm
Światłosiła 10
Rozdzielczość 0,68"
Zasięg graniczny 13,3 mag
Ciężar tubusu 5,2 kg
Średnica tubusu 241 mm
Długość tubusu 460 mm
Powłoka antyrefleksyjna UTHC
Tabela 1. Parametry techniczne tubusu.

Parametry montażu Wartość
Rodzaj konstrukcji LX85
Typ montażu paralaktyczny
Siodełko montażowe Vixen-Style
Silniki Serwomotory
Nośność 15 kg
Waga 4,9 kg
Pilot GoTo Tak (Audiostar)
Zasilanie elektryczne 12 V
Zużycie prądu 5000 mA
Interfejsy zasilanie, AUX, HBX (podłączenie pilota Audiostar), Guide (ST-4),
gniazdo elektronicznego modułu ustawiania ostrości
Korekta PEC Meade Smart Drive
Tabela 2. Parametry techniczne montażu LX85.

W zestawie znajdują się dwa okluary Super Plössl serii 4000 o ogniskowych 9,7 mm i 26 mm w standardzie 1,25 cala, lunetka celownicza 8x50 mm, nasadka kątowa pryzmatyczna 1,25" (cala) serii 4000.

Zestaw podstawowy pozawala na mechaniczną kontrolę teleskopu. W celu wykorzystania silników elektrycznych i sterowania teleskopem przy użyciu pilota Audiostar należy zakupić zasilacz o napięciu wejściowym 230V, wyjściowym 12V i minimalnym natężeniu 5A. Dodatkowo można także zakupić kabel pozwalajający zasilać teleskop wprost z gniazda zapalniczki samochodowej (opcja mobilna zasilania).
Montaż LX85 wyposażony jest w gnizado lunetki celowniczej pozawalającej na precyzyjne ustawienie montażu względem bieguna niebieskiego. Nie posiadając jednak lunetki biegunowej można precyzyjnie ustawić montaż korzystając z metody dryfu.

Teleskop LX85 ACF 8 Zdjęcie 4. Akcesoria optyczne teleskopu Meade LX85: okluary Super Plössl serii 4000 o ogniskowych 9,7 mm i 26 mm w standardzie 1,25 cala, nasadka kątowa pryzmatyczna 1,25 cala serii 4000.

Podsumowując teleskopy serii LX85 są idealnym sprzętem zarówno dla początkujących jak i zaawansowanych obserwatorów nocnego nieba. Jeżeli miłośnik astronomii planuje dłuższą przygodę z nocnym niebem jest to idealne rozwiązanie.

Opisany sprzęt optyczny dostępny jest na poniższych platformach internetowych:
- Allegro.pl: różne ceny, sprzęt pojawia się okazjonalnie,
- Astroshop.pl: spory wybór modeli LX85, ceny dość wysokie,
- Teleskopy.pl: brak stałej oferty modeli LX85, ale istnieje możliwość zamówienia dowolnego modelu i akcesoriów w bardzo przystępnych cenach (polecany!),
- Opticstar.com: brytyjski przedstawiciel marki Meade na Europę, bardzo duży wybór sprzętu, przystępne ceny i niewysokie koszty przesyłki (polecany!).

Lunetka biegunowa, wersja 1.0
Dla większości obserwatorów wystarczy zgrubne ustawienie osi biegunowej teleskopu, które nie będzie wymagało użycia lunetki biegunowej.

Lunetka celownicza do montażu LX85 Zdjęcie 5. Lunetka celownicza do montażu LX85. Wersja 1.0. Montaż można wyposażyć w lunetkę celowniczą marki Skywatcher. Gniazdo uniwersalne. Obecnie firma Meade oferuję lunetkę celowniczą z podświetlanym krzyżem celownika (wersja 2.0).

Jednak w przypadku obserwatorów, którzy potrzebują dokładniejszego ustawienia montażu, wymaganego dla potrzeb astrofotografii, lunetka biegunowa będzie bardzo przydatna w celu dokładnego ustawienia teleskopu względem bieguna niebieskiego.

Instalacja lunetki celowniczej (wersja 1.0)
W przypadku posiadania lunetki biegunowej marki Skywatcher lub lunetki marki Meade w wersji 2.0 warto skorzystać z aplikacji PS Align Pro na telefony z systemem Android i OS IPhone.

1. W pierwszym kroku należy zdjąć przednią i tylną osłonę otworów dla lunetki biegunowej.
2. Następnie należy wkręcić lunetkę biegunową, aż do sztywnego jej osadzenia. Po wykonaniu kalibracji lunetki, opisanej poniżej, najlepszym rozwiązaniem jest pozostawienie jej zamontowanej w montażu. Każdorazowe wymontowanie i zamontowanie może wymagać jej ponownej kalibracji.

Kalibracja lunetki biegunowej (wersja 1.0)
Kalibracja lunetki biegunowej w pierwszym kroku polega na zgraniu jej osi optycznej z osią godzinną (polarną) montażu. W tym celu należy odszukać odległy obiekt referencyjny, który wykorzystany zostanie do jej kalibracji. Może to być odległy komin, słup trakcji elektrycznej czy szczyt góry. Ważnym jest, aby obiekt ten znajdował się w odległości minimum 1000 metrów.

1. W pierwszym kroku należy odblokować oś deklinacji i obrócić ją do wartości 0 (DEC=0) tak, aby oś godzinna montażu była jak najbliżej linii horyzontu. Następnie należy przekręcić głowicę montażu w osi rektascensji tak, aby głowica montażu była ustawiona równolegle do podłoża w lewym lub prawym położeniu (zdjęcie 6).

Głowica montażu LX85 położona w lewym położeniu Zdjęcie 6. Głowica montażu LX85 położona w lewym położeniu. 1. Głowica montażu, 2. Pokrętło ustawienia ostrości lunetki biegunowej.

2. Następnie należy tak ustawić montaż, aby w okularze lunetki biegunowej widoczny był obiekt referencyjny (np. odległy słup trakcji elektrycznej). Jego położenie powinno być w krzyżu celownika.
3. W kolejnym kroku przekręcamy głowicę montażu o 180 stopni w osi rektascensji. Głowica znajdzie się po przeciwnej stronie w stosunku do osi godzinnej montażu. Jeżeli oś lunetki biegunowej nie będzie idealnie zgrana z osią godzinną montażu, wówczas położenie obiektu referencyjnego ulegnie przesunięciu. Uwidocznione to zostało na zdjęciu 7.

Widok na krzyż celownika w lunetce biegunowej i obiektu referencyjnego Zdjęcie 7. Widok na krzyż celownika w lunetce biegunowej i obiektu referencyjnego. W przypadku braku zgrania osi optycznej lunetki biegunowej i osi godzinnej montażu, przekręcenie głowicy montażu o 180 stopni spowoduje przesunięcie się obiektu refrencyjnego. Wyrównanie lunetki biegunowej ma za zadanie zlikwidować (lub zminimalizować) ruch obiektu referencyjnego przy zmianie położenia głowicy montażu.

W takim przypadku należy użyć śrub regulacyjnych i klucza imbusowego w celu wyregulowania położenia wewnętrznej soczewki korygującej w lunetce biegunowej. W pierwszym kroku należy lekko poluzować śrubę (1/8 pełnego obrotu), która znajduje się po przeciwnej stronie w stosunku do linii przesunięcia się obiektu referencyjnego.

Śruby regulacji lunetki biegunowej Zdjęcie 8. Śruby regulacji lunetki biegunowej. Lunetka wyposażona jest w trzy takie śruby odległe od siebie o 120 stopni.

Następnie należy dokręcić śubę znajdującą się po stronie najbliższej obiektu referencyjnego. Zawsze poluzowanie jednej ze śrub musi być połączone z dokręceniem jednej lub obu pozostałych śrub. Nie można dopuścić do wprowadzenia zbyt dużego luzu, gdyż może to spowodować wypadnięcie soczewki korygujacej.

Uwaga!
Nie należy odkręcać śrub korygujących o kąt obrotu większy niż 45 stopni.

Po wprowadzeniu pierwszej poprawki należy obrócić ponownie montaż o 180 stopni, z powrotem do punktu początkowego i zablokować oś rektascensji. Dokonać kolejnej korekcji. Kroki te należy powtarzać, aż cel przestanie się poruszać w stosunku do krzyża celownika.
W tym momencie lunetka polarna jest prawidłowo zgrana z osią godzinną (polarną) montażu. Kolejnym krokiem jest dokonanie precyzyjnej regulacji w oparciu o zestaw tarcz i wskaźników.

Strona: 1, 2, 3