Teleskop Tał-1 "Mizar"

Teleskop Tał-1 "Mizar" został zaprojektowany pod koniec lat 80-tych ubiegłego wieku w Nowosybirskim Przedsiębiorstwie Budowy Instrumentów Optycznych (rus. Новосибирский приборостроительный завод), który jest ceniony za bardzo dobrą jakość optyki i przystępne ceny swoich produktów.

Teleskop Tał-1 M Fotografia 1. Teleskop amatorski Tał-1 M.

Najbardziej znane instrumenty optyczne tej marki to teleskopy przeznaczone do użytku amatorskiego.

Jednym z nich jest teleskop Tał-1 "Mizar" typu reflektor (tzw. Newton) o średnicy lustra 110 mm i ogniskowej 805 mm, wyposażony w montaż paralaktyczny. Występuje on także w wersji z napędem elektrycznym w osi rektastencji. Montaż ten, o oznaczeniu МТ-1S, napędzany jest silnikem o napięciu 12 V. Wyposażony jest także w lunetkę biegunową. W tej wersji teleskop otrzymał oznaczenie Tał-1 M.
Tubus wykonany został z aluminum pokrytego białą farbą z zewnątrz i matową czarną od wewnątrz, zapobiegającą refleksom świetlnym. Wyposażony jest on w zestaw śrób umożliwiających dokładne wyregulowanie położenia lustra głównego jak i wtórnego.
Pierwsza wersja teleskopu, produkowana do połowy lat 90-tych, posiadała tubus o długości 840 mm i montaż lustra wtórnego w postaci 4-łopatkowego pająka. Nowsza wersja posiadała tubus o długości 620 mm i widełkowy montaż lustra wtórnego. Wprowadzone zmiany spowodowały zmniejszenie wpływu zewnętrznych drgań na stabilność konstrukcji. Skrócenie tubusa wymusiło użycie soczewki korekcyjnej zamontowanej w wyciągu okularowym.
Obecnie zakład ponownie wznowił produkcję wcześniejszej wersji teleskopu Tał-1 o wydłużonym tubusie do 840 mm.

W zestawie znajdują się dwa okulary o ogniskowych 25 mm i 15 mm (tubus 840 mm: 25 mm i 10 mm), soczewka Barlowa o powiększeniu 3 razy (tubus 840 mm: 2x), filtr słoneczny i księżycowy, ekran do projekcji tarczy Słońca oraz przystawka umożliwiająca zamontowanie aparatu fotograficznego do astrofotografii. Dolna część tubusa wyposażona została a otwór wentylacyjny przyspieszający chłodzenie lustra głównego teleskopu.

Telesop Tał-1 charakteryzuję się solidną budową oraz bardzo dobrą optyką. Sferyczne lustro pokryte zostało warstwą aluminium oraz powłoką zabezpieczającą przed jego utlenianiem i uszkodzeniami mechanicznymi. Sprawia to, że nawet po 20 latach użytkownia jakość optyki nie ulegnie pogorszeniu.

Dane techniczne:

Szczegóły montażu paralaktycznego teleskopu Tał-1 Fotografia 2. Szczegóły montażu paralaktycznego teleskopu Tał-1.


















Zamocowanie lustra wtórnego w późnej wersji teleskopu Tał-1 Fotografia 3. Zamocowanie lustra wtórnego w późnej wersji teleskopu Tał-1. Wersja produkowana od 1995 do 2010 roku.

















Teleskop Tał-1. Fotografia 4. Zamocowanie lustra wtórnego we wczesnej wersji teleskopu Tał-1. Wersja teleskopu produkowana była do 1995 roku. Obecnie ponownie wznowiona.
















Porównanie tubusów dwóch wersji teleskopu Tał-1 Fotografia 5. Porównanie długości tubusów dwóch wersji teleskopu Tał-1.













Podaczas testów porównawczych wykonanych w Górach Izerskich w 2018 roku na drugiej wersji teleskopu wyprodukowanego w 2005 roku, obejmujących ocenę jakości obrazu, stabilność montażu i rozdzielczość układu optycznego, pokonał on modele: Celestron 114/900, Omegon 114/500 i Bresser 114/900.

Podsumowując, Tał-1 jest idealnym teleskopem dla początkującego lub średnio zaawansowanego astronoma amatora. Masywny statyw zapewnia dobrą stabilizację i odporność na drgania. Bardzo dobra optyka pozwala na obserwacje chmur na powerzchni Jowisza, pierścieni Saturna oraz księżyców tych planet. Duża światłosiła sprzyja obserwacjom obiektów z katalogu Messiera a także komet.
Niestety cena teleskopu na naszym rynku jest dość wysoka, głównie przez koszty transportu i opłaty celne. Jeżeli jednak przygoda z nocnym niebem zapowiada się na dłużej, Tał-1 jest bardzo dobrym wyborem, zwłaszcza jako pierwszy teleskop dla młodego miłośnika astronomii.

Dodatkowe informacje:
www.telescopes.ru: Tał-1
www.bearoptics.com: Tał-1
www.youtube.com: AstroScope: Tał-1

Materiały:
Instrukcja obsługi teleskopów serii Tał